X

آیا استرس باعث چاقی می‌شود؟ درمان چاقی ناشی از استرس

09128012630 کارشناس فروش
آیا استرس باعث چاقی می‌شود؟ درمان چاقی ناشی از استرس

برخی افراد زمانی که دچار استرس می‌شوند، تند غذا می‌خورند و اصلا طعم و مزه غذا را حس نمی‌کنند. این پرخوری عصبی باعث می‌شود که گاهی اوقات با اینکه تازه ناهار خورده‌اید، باز هم احساس گرسنگی کنید و به خوراکی‌های شیرین و یا غذاهای شور کشش داشته باشید. در نتیجه در دراز مدت وزنتان افزایش خواهد یافت و در صورتی که به آن توجه نشود عوارض ماندگاری در پی خواهد داشت. به این اتفاق چاقی ناشی از استرس می‌گویند. در این مقاله درباره استرس و چاقی و راه‌های درمانی آن صحبت خواهیم کرد.

اسلیم مارکت
اسلیم مارکت

استرس چیست؟

برخی موقعیت ها در زندگی هستند که باعث ایجاد حس استرس و دلشوره در ما می‌شوند. برای مثال زمانی که صبح خواب می‌مانیم و دیر به محل کار می‌رسیم و یا یک امتحان مهم پیش رو داریم این حس را تجربه می‌کنیم. در هنگام داشتن استرس، ضربان قلب کم کم بالا می‌رود و نفس کشیدن تند تر می‌شود. داشتن این حس بخش کاملاً طبیعی از زندگی است که نمی‌توان از آن فرار کرد اما می‌توان آن را مدیریت کرد.

استرس و تاثیر آن با چاقی و اضافه وزن

آیا استرس باعث چاقی می‌شود؟

استرس بر روی تمام ارگان های بدن تاثیر می‌گذارد. برخی افراد در هنگام استرس مدام دستشویی می‌روند و یا برخی دیگر یبوست می‌گیرند. برخی دیگر ممکن است ساعات زیادی بخوابد. تمامی این واکنش ها نشأت گرفته از استرس است. استرس از عوامل ایجادکننده چاقی است و افراد را به عادت غذا خوردن معتاد می‌کند. برای رهایی از استرس افراد کالری بالایی مصرف می‌کنند و بعد دچار اضافه وزن و چاقی می‌شوند.

مقابله با چاقی ناشی از استرس

در زمینه مقابله با استرس باید نوع نگاه و نگرش خود را نسبت به این حس تغییر دهید. زمانی که استرس به سراغ شما می‌آید با مدیریت صحیح آن می‌توانید بسیاری از عوارض و خطرات ناشی از آن را از خود دور نگه دارید.

درمان چاقی ناشی از استرس

چاقی همیشه ژنتیکی نیست.

اینکه همیشه دلیل چاقی خود را به گردن وراست بیاندازید و هیچ تلاشی برای بهبود سبک زندگی و تناسب اندام خود نکنید، اصلاً منطقی نیست. در این مسیر همه چیز به دلیل اوامر عصبی تغییر می‌کند. سلول‌های عصبی وظیفه انتقال پیام‌ های بدن در مغز را بر عهده دارند. اگر این سلول ها همیشه حامل یک پیام باشند به مرور بدن به این منوال عادت می‌کند.

مسیر بدن خود را تغییر دهید.

هر بار که عادتی را با اراده خود کنار می‌گذارید، سلول‌های عصبی آن بخش بسیار ضعیف می‌شوند اما هرگز از بین نمی‌روند. تلاش کنید هنگام استرس پر خوری عصبی نداشته باشید و به مرور زمان مسیر عصبی جدیدی برای خودتان ایجاد کنید.

نفس عمیق بکشید.

برای آرام شدن بدن و ذهن خود نفس عمیق بکشید. زمانی که تحت فشار هستيد تنفس شما سريع‌تر و سطحي‌تر مي‌شود. با تمرین و تکار نفس‌هايتان را  آرام و عمیق نگه دارید. این کار بعد از چند دقیقه تاثیر بسیار مثبتی در تمام حالات شما خواهد گذاشت.

احساسات خود را بروز دهید.

شناخت احساسات و بروز آن‌ها بسیار ضروری است. به جای نگه داشتن احساسات در درون خود و خودخوری کردن، از عواقب آن نترسید و آن را بروز دهید. بروز دادن می‌تواند شامل نوشتن، نقاشی کردن، صحبت کردن و... باشد.

خوب فکر کنید.

قبل از انجام هر کاری به آن خوب فکر کنید و یا اصطلاحاً خویشتن دار باشید. خویشتن داری یعنی کنترل کردن و متعادل سازی خود در شرایط مختلف. زمانی که به عواقب و روند کار خود بیشتر فکر کنید کمتر دچار اشتباه و خطا در زندگی می‌شوید.

با هرکسی صحبت نکنید.

ممکن است برای کاهش استرسخود همصحبتی با فردی را انتخاب کنید که این فرد با انتقال افکار منفی اضطراب شما را بیشتر می‌کند. این افراد به جای نشان دادن راه درست، شما را از مسیر اصلی منحرف می‌کنند. بهتر است یک فرد دانا و صبور را برای هم صحبتی انتخاب کنید.

جملات مثبت را بنویسید.

تمام عواطف منفی خود را بر روی کاغذ بیاورید و سپس با جملات مثبت آن‌ها را اصلاح کنید. بنابراین به جای افکار منفی و درد دل با دیگران از جملات مثبت کمک بگیرید.

درمان چاقی ناشی از استرس با درست غذا خوردن

زمانی که واقعاً گرسنه نیستید به جای غذا خوردن با پیاده‌روی کوتاه، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی، مطالعه یا جستجو در اینترنت و یا صحبت تلفنی خود را سرگرم کنید. آرام غذا بخورید و از عطر و طعم آن لذت ببرید. عطر برخی از مواد مانند لیمو، پرتقال، سیب و ریحان بسیار آرامبخش بوده و کاهنده استرس می‌باشند. نگذارید تاثیر استرس بر چاقی شما را از هدف کاهش وزن دور کند. همچنین شما می‌توانید با یک برنامه غذایی و مشاور مناسب استرس و چاقی را از خود دور کنید.

پرخوری عصبی ناشی از استرس

سریع ترین روش برای درمان چاقی ناشی از استرس

یکی از روش هایی که می‌توانید برای رفع چربی های موضعی و سرسخت بدن خود و همچنین خلاص شدن از شر چربی های شکم و پهلو از آن استفاده کنید، دستگاه های لاغری هستند. برخی دستگاه های لاغری برای قسمت های مختلف بدن طراحی و تولید شده اند که با طی یک دوره در متر از 3 ماه موجب کاهش یک الی دو سایز می‌شوند. 

بهترین دستگاه های لاغری موجود در بازار شامل مدل های زیر می‌شوند:

در کنار سبک زندگی سالم و انجام فعالیت های جسمانی می‌توانید با خرید دستگاه لاغری از معجزه های این دستگاه بهره‌مند شوید. از دستگاه های لاغری نه تنها برای کاهش وزن بلکه برای درمان سلولیت، رفع چین و چروک، پوست پرتغالی و جوانسازی استفاده می‌کنند.

فروشگاه اسلیم مارکت ارائه دهنده انواع دستگاه های لاغری در تهران با تضمین کیفیت و خدمات پس از فروش می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید